Studenți premiați la faza națională a concursului profesional științific studențesc de Rezistența materialelor ”C.C. Teodorescu”
ediția a XLIV-a, la Rezistența materialelor, Universitatea POLITEHNICA din București, 19 - 21 Mai 2016
la profilul mecanic:
1. Dmytro ROZPUTNIAK - Premiul I și 2 Premii speciale: " Iosif Hajdu" respectiv "Alma Mater", student în anul II, domeniul Ing. mecanică, specializarea Ing. Mecanică, Facultatea de Mecanică;
2. Onisim COCIORVAN - Premiul II și Premiul special "AGIR", student în anul II, domeniul Inginerie mecanică, specializarea Inginerie Mecanică, Facultatea de Mecanică;
Dmytro Rozputniak Onisim Cociorvan
la profilul nemecanic:
1. Larisa-Georgiana MATEI - Premiul I și Premiul special "AGIR", studentă în anul II, domeniul Științe Aplicate, specializarea Inginerie medicală, Facultatea de Mecanică
Larisa-Georgiana Matei
Studenți premiați în cadrul Concursului Internațional Studențesc de Calculatoare ”Hard & Soft"
ediția a 23-a, Suceava, 16-20 Mai 2016
tema: ”Internet of Things - Home Hub”
Echipa formată din studenții Marius Andrei BURTA şi Andrei Gabriel COCHIOR, anul IV EA, Cristian PAŞCALĂU, anul III EA, Valentin Marian COSTESCU, anul II EA, s-a clasat pe locul II.
Echipa a fost coordonată de Conf.dr.ing. Mischie SEPTIMIU şi drd.ing. Szilard BULARKA.
Studenți premiați în cadrul "Zilelor Educației Mecatronice"
ediția a VIII-a, 18-20 Mai 2016, Universitatea Tehnică „Gheorghe Asachi” din Iași
Olimpiada Națională de Mecatronică
La Concursul de sisteme mecatronice studenții: Cristian IGNAT (anul IV RI), Sebastian Florin NICOLESCU (anul IV RI) și Luca DATES (anul IV RI) au obținut locul II, iar
la Concursul de roboți mobili studenții: Petrișor Laurențiu ȚUCĂ (anul II MCTR) și Lucian ȘTIUBEI (anul I MCTR) au obținut tot locul II.
Studenții au fost însoțiți de trei cadre didactice din Departamentul de Mecatronică: prof.univ.dr.ing. Valer DOLGA, ş.l.univ.dr.ing. Cristian MOLDOVAN și as.univ.dr.ing.Cristian POP.
Studenți premiați în cadrul competiției „InGENIOSly Continental”
ediția a II-a, iunie 2015
Premiul I a fost câștigat de echipa compusă din studenții:
Bianca Dumitrescu, studentă în anul III, Facultatea de Electronică și Telecomunicații
Sergiu Oprea, Florin Popescu, Alexandru Plamada, studenți în anul III, Facultatea de Mecanică
Cosmin Udrescu, student în anul I, Facultatea de Automatică și Calculatoare
Premiul II a fost câștigat de echipa compusă din studenții:
Cristina Spirlea, Denis Remus Troncota, studenți în anul I, Facultatea de Automatică și Calculatoare
David Fuca, Marko Lepoiev, studenți în anul II, Facultatea de Mecanică
Adelina Ardelean, studentă în anul IV, Facultatea de Management în Producție și Transporturi
Premiul III a fost câștigat de echipa compusă din studenții:
Adrian Corbu, Adrian Marcu Berca, Andrada Bugiu, studenți în anul II, Facultatea de Automatică și Calculatoare
Cristian Pascalau, student în anul II, Facultatea de Electronică și Telecomunicații
Daniel Marius POP, student în anul II, Facultatea de Mecanică
Studenți premiați la concursul studențesc "Interactive Digital Media Student Contest”
ediția a-II-a, Universitatea Politehnica Timișoara, Centrul Multimedia, 20 iunie 2015
Dumitru Daniel Rusu Dumitru Daniel Rusu Norbert-Mihaly Balasz, Zsolt Zabolai
Marele premiu IDMSC, Premiul Dezvoltare Web Premiul Dezvoltare pentru Dispozitive mobile
anul II master,Tehnologii Multimedia anul II master,Tehnologii Multimedia anul IV, Automatică și Calculatoare
Oana Munteanu Sorina Voina
Premiul Dezvoltare Audio - Video Premiul Design Grafic
anul II master,Tehnologii Multimedia anul II master,Tehnologii Multimedia
Andrei Verdeș și George Roșu
Studenți în anul IV la Facultatea de Electronică și Telecomunicații, Andrei Verdeș și George Roșu au căștigat locul II la Concursul Internațional Studențesc Digilent - etapa europeană, Ediția XI, care s-a desfășurat în perioada 16 - 17 Mai 2015 la Facultatea de Electronică, Telecomunicații și Tehnologia Informației din Cluj-Napoca. Proiectul câștigător al studenților s-a intitulat „RFID Travel Automation Gadget”.
Studenți premiați la faza națională a concursului profesional științific studențesc ”C.C. Teodorescu”
ediția XXXIV, la Rezistența materialelor, Universitatea Transilvania din Brașov, 14 - 16 Mai 2015
la profilul nemecanic:
1. Cristina Vălean - Premiul de Excelență, studentă în anul II, specializarea Inginerie medicală, Facultatea de Mecanică
2. Zoltan Miklos - Premiul I, student în anul II, specializarea Inginerie medicală, Facultatea de Mecanică;
3. Alexandra Topciov - Premiul II, studentă în anul II, domeniul Inginerie mecatronică, Facultatea de Mecanică.
Cristina Vălean Zoltan Miklos Alexandra Topciov
la profilul construcții:
1. Dominiq Jakab - Premiul I, student în anul II, domeniul Inginerie civilă, în lb. engleză, Facultatea de Construcții;
2. Cătălin Ciucă - Premiul II, student în anul II, domeniul Inginerie civilă, Facultatea de Construcții;
3. Ovidiu Tincu - Premiul III, student în anul II, domeniul Inginerie civilă, Facultatea de Construcții.
Dominiq Jakab Cătălin Ciucă Ovidiu Tincu
la profilul mecanic:
1. Emanuel Bumbac - Premiul II, student în anul II, domeniul Inginerie mecanică, Facultatea de Mecanică;
2. Petru Bumbac- Mențiunea I, student în anul II, domeniul Inginerie mecanică, Facultatea de Mecanică;
3. Marius Pașcalău - Premiul Special al Universității Transilvania Brașov, student în anul II, domeniul Inginerie mecanică, Facultatea de Mecanică.
Emanuel Bumbac Petru Bumbac Marius Pașcalău
Andrei Heidelbacher
Student în anul întâi la Facultatea de Automatică și Calculatoare, Andrei Heidelbacher s-a calificat, împreună cu echipa sa, la faza finală a celei mai prestigioase competiții mondiale de programare pentru studenți, ACM ICPC (Association for Computing Machinery International Collegiate Programming Contest).
Calificarea pentru această competiție a avut loc la București, sub auspiciile ACM, fiind sponsorizată de IBM.
Finala competiției va avea loc între 16 și 21 mai 2015, în Marrakesh, Maroc.
2013 |
Iasmina CALEA
Premiul de popularitate (împreună cu echipa Let`s Code) la Competiţia naţională de antreprenoriat "Compania Anului 2013" desfăşurată la Facultatea de Drept a Universităţii Bucureşti pe data de 29 mai 2013:
studentă, anul II, a Facultăţii de Management în Producţie şi Transporturi
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Premiul I la faza naţională a Concursului Internaţional Image Cup 2013 organizat de compania Microsoft în data de 12 aprilie 2013:
1. Andrei AVRAMESCU
2. Diana LASCU
3. Giuliano DeSABATA
4. Roxana PĂDURARIU
studenţi ai Facultăţii de Automatică şi Calculatoare
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Locul I la Concursul naţional ITEC, secţiunea RoboTEC desfăşurat în perioada 11-15 aprilie 2013 la UPT:
1. Claudiu DĂNESCU
2. Andrei TAMAŞ
3. Florin TITONIA
studenţi ai Facultăţii de Inginerie din Hunedoara
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Mihai-Ionuţ DANCIU
Premiul II la Competiţia Internaţională “Let`s Shift” MA Prize 2013 MA INTERNATIONAL DESIGN EVENT,
desfăşurată în ATLANTA GEORGIA, USA, iunie 2013 ( http://maprize.org/index.html)
student al Facultăţii de Arhitectură, an VI
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Alexandru POPA Ştefan Remus MĂRUŢĂ Victor Iuliu NAVRATIL
Premiul I, locul I, punctaj MAXIM, la Concursul Profesional Studenţesc "C.C. Teodorescu" la Rezistenţa Materialelor - faza naţională, organizat de Universitatea Tehnică din Cluj-Napoca, desfăşurat în 24 Mai 2013.
Alexandru POPA şi Ştefan Remus MĂRUŢĂ au participat la profilul mecanic iar Victor Iuliu NAVRATIL la profilul nemecanic.
Toţi trei sunt studenţi ai Facultăţii de Mecanică în anul II: Alexandru POPA, domeniul Mecanic, Ştefan Remus MĂRUŢĂ, domeniul Autovehicule Rutiere şi Victor Iuliu NAVRATIL, domeniul Mecatronică.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Alexandru GIURGICĂ Flaviu Cristian NAVRATIL
Menţiune I, locul IV, la Concursul Profesional Studenţesc "C.C. Teodorescu" la Rezistenţa Materialelor - faza naţională, profil mecanic, organizat de Universitatea Tehnică din Cluj-Napoca, desfăşurat în 24 Mai 2013.
Ambii sunt studenţi ai Facultăţii de Mecanică, anul II: Alexandru GIURGICĂ , domeniul Mecanic şi Flaviu Cristian NAVRATIL, domeniul Mecatronică.
2012 |
Premiul I la faza naţională a Concursului Internaţional Image Cup 2012 organizat de compania Microsoft:
1. Viktor ARDELEAN
2. Lucian BARA
3. Remus BARBATEI
4. Otilia STRETCU
studenţi în anii II respectiv III ai Facultăţii de Automatică şi Calculatoare
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Liviu CHIOŢEA Mihai DRIENOVSKY
Premiul I la Concursul Profesional Studenţesc de Rezistenţa Materialelor "C.C. Teodorescu" - faza naţionala, organizat de Universitatea Politehnică din Bucuresti, desfăşurat în 18 Mai 2012:
1. Mihai Liviu CHIOŢEA
2. Mihai DRIENOVSKY
Liviu CHIOŢEA a participat la profilul mecanic şi Mihai DRIENOVSKY la profilul nemecanic.
Ambii sunt studenţi ai Facultăţii de Mecanică, anul II, domeniul Autovehicule Rutiere.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Premiul II la Concursul Internaţional Studenţesc de calculatoare Hard & Soft (a XIX-a ediţie), desfăşurat în perioada 13-20 Mai 2012 la Universitatea "Ştefan cel Mare" din Suceava:
1. Victor ADĂSCĂLIŢEI
2. Zsold BIRO
3. Adrian-Horia OAIDA
4. Andrei-George STOICA
studenţi în anul III ai Facultăţii de Automatică şi Calculatoare
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Premiul II la Concursul de Mecanică "Traian Lalescu" 2012 organizat de Universitatea "Politehnica" din Timişoara, desfăşurat în aprilie 2012:
Victor NAVRATIL - student al Facultăţii de Mecanică
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Andras HORVATH Ioan PRAŢA
Premiul II la Concursul Profesional Studenţesc de Rezistenţa Materialelor "C.C. Teodorescu" - faza naţionala, organizat de Universitatea Politehnică din Bucuresti, desfăşurat în 18 Mai 2012:
1. Andras-Zoltan HORVATH
2. Ioan-Gabriel PRAŢA
Andras-Zoltan HORVATH a participat la profilul mecanic şi Ioan PRAŢA la profilul nemecanic.
Ambii sunt studenţi ai Facultăţii de Mecanică, anul II, domeniul Autovehicule Rutiere.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Ciprian CRIŞAN Alexandru FALK
Premiul III la Concursul Profesional Studenţesc de Rezistenţa Materialelor "C.C. Teodorescu" - faza naţionala, organizat de Universitatea Politehnică din Bucuresti, desfăşurat în 18 Mai 2012:
1. Ciprian-Dimitrie CRIŞAN
2. Alexandru FALK
Ciprian-Dimitrie CRIŞAN a participat la profilul mecanic şi Alexandru FALK la profilul nemecanic.
Ambii sunt studenţi ai Facultăţii de Mecanică, anul II, domeniul Autovehicule Rutiere.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Premiul III la Concursul National Studenţesc de Mecanică "Andrei Ioachimescu" desfăşurat în perioada 10-12 mai 2012 la Universitatea Tehnică de Construcţii Bucureşti:
Alexandru POPA - student al Facultăţii de Mecanică, anul I, domeniul Autovehicule Rutiere
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Premiul III la Concursul Profesional "Tineretul sudează", ediţia a XVI-a - faza naţionala, organizat de Universitatea Tehnică din Cluj Napoca, desfăşurat în 25 Aprilie 2012:
Gabriel VĂDUVA - student al Facultăţii de Mecanică, anul IV