Universitatea Politehnica Timişoara
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Admitere 2017 - Candidați premiați în competiții naționale și internaționale

 
 

 

Candidaţii care se regăsesc, prin distincțiile obținute în perioada studiilor liceale, în tabelul de mai jos,
vor fi admişi în UPT fără concurs de admitere:

 


Facultatea
 

Distincţii obţinute/Domenii

Arhitectură şi Urbanism

  1. Locurile I, II sau III, medalia de aur, argint sau bronz sau echivalente ale acestora, în oricare din anii de liceu la fazele naționale sau internaționale ale olimpiadelor organizate sub egida Ministerului Educației și Cercetării Științifice, în unul dintre următoarele domenii:
  • Arte
  • Stiinte
  • Tehnologii
  • Om si societate
  1. Locurile I, II sau III la următoarele concursuri naționale:
  • Concursul Arte Vizuale, Arhitectura si Istoria Artei
  • Concursul Matematica
  • Concursul Fizica
  • Concursul Informatica liceu
  • Concursul Geografie
  • Concursul Constructii, lucrari publice
  • Concursul Protectia mediului
  1. Locurile I, II sau III la concursul de arhitectură "Hans Fackelmann" organizat de Facultatea de Arhitectură şi Urbanism din cadrul Universităţii Politehnica Timişoara
   

Automatică şi Calculatoare
și
Electronică şi Telecomunicaţii

  1. Locurile I, II, III / medalia aur, argint, bronz sau echivalentele acestora în oricare din anii de liceu la fazele naţionale sau internaţionale ale olimpiadelor organizate sub egida Ministerului Educaţiei Naţionale în unul din următoarele domenii: -
  • Matematică
  • Fizică
  • Informatică
  • Electronică
  1. Locurile I, II, III în oricare din anii de liceu la următoarele concursuri naţionale:
  • concursul de matematică Valeriu Alaci, începând cu ediţia 2016
  • concursul de matematică Adolf Haimovici
  • concursul de programare Alexandru Rogojan, începând cu ediţia 2016

Clasamentul se face în funcţie de:

  • media de bacalaureat – reprezentând primul criteriu de ordonare
  • media la disciplina de matematică calculată pe toţi cei 4 ani - reprezentând al doilea criteriu de ordonare
   

Chimie Industrială şi Ingineria Mediului

  1. Locurile I, II, III / medalia aur, argint, bronz sau echivalentele acestora în oricare din anii de liceu la fazele naţionale sau internaţionale ale olimpiadelor organizate sub egida Ministerului Educaţiei Naţionale în unul din următoarele domenii:
  • ştiinţe exacte (matematică, fizică, chimie)
  • inginerie chimică
  • ingineria mediului
  • ingineria produselor alimentare
  1. Locurile I, II, III la concursul de chimie „Coriolan Drăgulescu” organizat în cadrul facultăţii
   

Construcţii

  1. Locurile I, II sau III, medalia de aur, argint sau bronz sau echivalente ale acestora, în oricare din anii de liceu la fazele naționale sau internaționale ale olimpiadelor organizate sub egida Ministerului Educației și Cercetării Științifice, în unul dintre următoarele domenii:
  • Matematica
  • Fizica
  • Informatica
  • Constructii, instalatii si lucrari publice
   

Electrotehnică şi Electroenergetică

  1. Locurile I, II, III / medalia aur, argint, bronz sau echivalentele acestora în oricare din anii de liceu la fazele naţionale sau internaţionale ale olimpiadelor organizate sub egida Ministerului Educaţiei Naţionale în unul din următoarele domenii:
  • Matematică
  • Fizică
  • Informatică
  • Electronică
  1. Locurile I, II, III la următoarele concursuri naţionale:
  • concursul „Intelligent Electricity Generation”
   

Inginerie Hunedoara

Locurile I, II, III / medalia aur, argint, bronz sau echivalentele acestora în oricare din anii de liceu la fazele naţionale sau internaţionale ale olimpiadelor organizate sub egida Ministerului Educaţiei Naţionale în unul din următoarele domenii:

  1. matematică, fizică, informatică, chimie – pentru domeniul Inginerie electrică şi Ştiinţe inginereşti aplicate
  2. matematică, fizică, chimie, mecanică – pentru domeniul Ingineria autovehiculelor
  3. matematică, fizică, chimie – pentru domeniul Ingineria mediului
  4. matematică, economie, marketing, chimie – pentru domeniul Inginerie şi management
   

Managment în Producţie şi Transporturi

AP

  1. Locurile I, II sau III, medalia de aur, argint sau bronz sau echivalente ale acestora, în oricare din anii de liceu la fazele naționale sau internaționale ale olimpiadelor organizate sub egida Ministerului Educației și Cercetării Științifice, în unul dintre următoarele domenii:
  • Matematica
  • Fizica
  • Chimie
  • Economie
  • Istorie
  • Limba Romana

2. Locurile I, II sau III la următoarele concursuri naționale şi internaţionale:

  • Concursul Matematica
  • Concursul Fizica
  • Concursul Economie
  • Concursul Istorie
  • Concursul Limba Romana

IM

  1. Locurile I, II sau III, medalia de aur, argint sau bronz sau echivalente ale acestora, în oricare din anii de liceu la fazele naționale sau internaționale ale olimpiadelor organizate sub egida Ministerului Educației și Cercetării Științifice, în unul dintre următoarele domenii:
  • Matematica
  • Fizica
  • Chimie
  • Economie
  1. Locurile I, II sau III la următoarele concursuri naționale şi internaţionale:
  • Concursul Matematica
  • Concursul Fizica
  • Concursul Economie
   

Mecanică

  1. Locurile I, II, III / medalia aur, argint, bronz sau echivalentele acestora în oricare din anii de liceu la fazele naţionale sau internaţionale ale olimpiadelor organizate sub egida Ministerului Educaţiei Naţionale în unul din următoarele domenii:
  • Matematică
  • Fizică
  • Chimie
  • Informatică
  • Tehnologia informaţiei
  • Disciplinele tehnologice: mecanică, electric, electronic, electromecanic, electronică, automatizări, telecomunicaţii, industrie alimentară
  1. Locurile I, II, III la următoarele concursuri naţionale:
  • concursul interdisciplinar de fizică şi matematică „Vrânceanu – Procopiu”
  • concursul de abilităţi tehnice „MecArt”
   

Ştiinţe ale Comunicării

Locurile I, II, III / medalia aur, argint, bronz sau echivalentele acestora în oricare din anii de liceu la fazele naţionale sau internaţionale ale olimpiadelor organizate sub egida Ministerului Educaţiei Naţionale în unul din următoarele domenii:

  1. Domeniul Limbi moderne şi comunicare
  • Olimpiada naţională de lingvistică
  • Olimpiada naţională de lingvistică, secţiunea antrenament
  • Olimpiada Lectura ca abilitate de viaţă
  • Olimpiada naţională de Limba engleză
  • Olimpiada naţională de Limba germană modernă
  • Olimpiada naţională de Limba şi literatura română
  • Olimpiada naţională de Limbi romanice – Limba franceză
  • Olimpiada Internaţională de Lectură
  • Olimpiada Internaţională de lingvistică
  • Olimpiada Internaţională de Limba germană
  • Olimpiada Internaţională de Limba franceză
  • English Speaking Union
  • Campionatul European de dezbateri
  1. Domeniul Ştiinţe socio-umane
  • Olimpiada naţională de ştiinţe socio-umane: Logică, argumentare şi comunicare
   
 
 
Ultima actualizare: 2017-03-24
 
 
ARUT Biblioteca Centrală  UPT Editura Politehnica Fundația Politehnica Timișoara AS Politehnica DCI Tele Universitatea Avizier UPT UPosT CCOC Sindicatul UPT Vlog UPT
 
© Copyright 2017 Universitatea Politehnica Timisoara. Toate drepturile rezervate
UPT pe Facebook UPT pe Twitter UPT pe Google +