Facultatea
|
Distincţii obţinute/Domenii
|
|
- Locurile I, II sau III, medalia de aur, argint sau bronz sau echivalente ale acestora, în oricare din anii de liceu la fazele naționale sau internaționale ale olimpiadelor organizate sub egida Ministerului Educației și Cercetării, în unul dintre următoarele domenii:
- Arte (Arte vizuale, Arhitectură și Istoria Artelor);
- Științe (Matematică, Fizică);
- Tehnologii (Construcții, instalații şi lucrări publice);
- Om și societate.
- Locurile I, II sau III la următoarele concursuri naționale:
- Concursuri Fizică („EVRIKA”, “ÖVEGES JÓZSEF-VERMES MIKLÓS”);
- Concursul de Fizică si Chimie pentru Școlile din Învăţământul Rural „Impuls Perpetuum”;
- Concursuri de Matematică („Olimpiada Satelor din România”, Matematică Aplicată „Adolf Haimovici”, „Brenyó Mihály”, „Csillagszerzo”).
- Locurile I, II sau III la concursul de arhitectură "Hans Fackelmann" organizat de Facultatea de Arhitectură şi Urbanism din cadrul Universității Politehnica Timișoara.
|
|
|
Automatică şi Calculatoare
și
Electronică, Telecomunicaţii și Tehnologii Informaționale
|
- Locurile I, II, III / medalia aur, argint, bronz sau echivalentele acestora în oricare din anii de liceu la fazele naţionale sau internaţionale ale olimpiadelor organizate sub egida Ministerului Educației și Cercetării, în unul din următoarele domenii: -
- Matematică
- Fizică
- Informatică
- Electronică
- Locurile I, II, III în oricare din anii de liceu la următoarele concursuri naţionale:
- Concursul de matematică Valeriu Alaci, începând cu ediţia 2016
- Concursul de programare Alexandru Rogojan, începând cu ediţia 2016
- Concursul de matematică Adolf Haimovici
- Proba de algoritmică a concursului ITEC organizat de Liga AC având un cadru didactic UPT in juriu, care şi semnează diploma.
3. Locurile I, II sau III la fazele internaționale ale Concursului organizat de asociaţia Naţie prin Educaţie, intitulat BRD FIRST Tech Challenge Romania, începând cu ediţia 2017-2018.
Clasamentul se face în funcţie de:
- media de bacalaureat – reprezentând primul criteriu de ordonare
- media la disciplina de matematică calculată pe toţi cei 4 ani - reprezentând al doilea criteriu de ordonare
|
|
|
|
- Locurile I, II, III / medalia aur, argint, bronz sau echivalentele acestora în oricare din anii de liceu la fazele naţionale sau internaţionale ale olimpiadelor organizate sub egida Ministerului Educației și Cercetării, în unul din următoarele domenii:
- Știinţe exacte (matematică, fizică, chimie)
- Inginerie chimică
- Ingineria mediului
- Ingineria produselor alimentare
- Locurile I, II, III la concursul de chimie „Coriolan Drăgulescu” organizat în cadrul facultății - admiterea fără concurs în cadrul domeniilor Inginerie Chimică, Ingineria Mediului și Ingineria Produselor Alimentare
- Locurile I, II, III la Concursul Naţional de Idei „ENVIRONMENTAL PROTECTION – SMART AND SUSTAINABLE GENERATION” organizat în cadrul facultății - admiterea fără concurs în cadrul domeniilor Ingineria Mediului
|
|
|
|
- Locurile I, II sau III, medalia de aur, argint sau bronz sau echivalente ale acestora, în oricare din anii de liceu la fazele naționale sau internaționale ale olimpiadelor organizate sub egida Ministerului Educației și Cercetării, în unul dintre următoarele domenii:
- Matematică
- Fizică
- Informatică
- Construcții, instalații și lucrări publice
|
|
|
|
- Locurile I, II, III / medalia aur, argint, bronz sau echivalentele acestora în oricare din anii de liceu la fazele naţionale sau internaţionale ale olimpiadelor organizate sub egida Ministerului Educației și Cercetării, în unul din următoarele domenii:
- Matematică
- Fizică
- Informatică
- Electronică
- Disciplinele tehnologice: electric, electromecanic, automatizări
- Locurile I, II, III la următoarele concursuri naţionale:
- concursul „Intelligent Electricity Generation”
|
|
|
Inginerie
Hunedoara
|
Locurile I, II, III / medalia aur, argint, bronz sau echivalentele acestora în oricare din anii de liceu la fazele naţionale sau internaţionale ale olimpiadelor organizate sub egida Ministerului Educației și Cercetării, în unul din următoarele domenii:
- matematică, fizică, informatică, chimie – pentru domeniul Inginerie electrică şi Ştiinţe inginereşti aplicate
- matematică, fizică, chimie, mecanică – pentru domeniul Ingineria autovehiculelor
- matematică, fizică, chimie – pentru domeniul Ingineria mediului
- matematică, economie, marketing, chimie – pentru domeniul Inginerie şi management
|
|
|
|
Domeniul Științe administrative
- Locurile I, II sau III, medalia de aur, argint sau bronz sau echivalente ale acestora, în oricare din anii de liceu la fazele naționale sau internaționale ale olimpiadelor organizate sub egida Ministerului Educației și Cercetării, în unul dintre următoarele domenii:
- Matematică
- Fizică
- Chimie
- Economie
- Istorie
- Limba Română
2. Locurile I, II sau III la următoarele concursuri naționale şi internaţionale:
- Concursul Matematică
- Concursul Fizică
- Concursul Economie
- Concursul Istorie
- Concursul Limba Română
|
Domeniul Inginerie și management
|
- Locurile I, II sau III, medalia de aur, argint sau bronz sau echivalente ale acestora, în oricare din anii de liceu la fazele naționale sau internaționale ale olimpiadelor organizate sub egida Ministerului Educației și Cercetării, în unul dintre următoarele domenii:
- Matematică
- Fizică
- Chimie
- Economie
- Locurile I, II sau III la următoarele concursuri naționale şi internaţionale:
- Matematică
- Fizică
- Economie
|
|
|
|
- Locurile I, II, III / medalia aur, argint, bronz sau echivalentele acestora în oricare din anii de liceu la fazele naţionale sau internaţionale ale olimpiadelor organizate sub egida Ministerului Educației și Cercetării, în unul din următoarele domenii:
- Matematică
- Fizică
- Chimie
- Informatică
- Tehnologia informaţiei
- Disciplinele tehnologice: mecanică, electric, electronic, electromecanic, electronică, automatizări, telecomunicaţii, industrie alimentară
- Locurile I, II, III la următoarele concursuri naţionale:
- concursul interdisciplinar de fizică şi matematică „Vrânceanu – Procopiu”
- concursul de abilităţi tehnice „MecArt”
|
|
|
|
Locurile I, II, III / medalia aur, argint, bronz sau echivalentele acestora în oricare din anii de liceu la fazele naţionale sau internaţionale ale olimpiadelor organizate sub egida Ministerului Educației și Cercetării, în unul din următoarele domenii:
- Domeniul Limbi moderne şi comunicare
- Olimpiada naţională de lingvistică
- Olimpiada naţională de lingvistică, secţiunea antrenament
- Olimpiada Lectura ca abilitate de viaţă
- Olimpiada naţională de Limba engleză
- Olimpiada naţională de Limba germană modernă
- Olimpiada naţională de Limba şi literatura română
- Olimpiada naţională de Limbi romanice – Limba franceză
- Olimpiada Internaţională de Lectură
- Olimpiada Internaţională de lingvistică
- Olimpiada Internaţională de Limba germană
- Olimpiada Internaţională de Limba franceză
- English Speaking Union
- Campionatul European de dezbateri
- Domeniul Ştiinţe socio-umane
- Olimpiada naţională de ştiinţe socio-umane: Logică, argumentare şi comunicare
|
|
|